Škody, ktoré spôsobili prírodné katastrofy, rekordne narastajú

20.01.2012 Celý región

Bratislava 19. januára (TASR) - Rok 2011 bol z pohľadu škôd zapríčinených prírodnými katastrofami rekordným. Podľa štúdie nadnárodnej zaisťovne Aon Benfield vyše 253 prírodných katastrof spôsobilo celkové ekonomické škody vo výške 435 miliárd USD. Z tejto sumy bola približne štvrtina všetkých škôd poistená, keďže poisťovne celosvetovo vyplatili na poistných plneniach 105 miliárd USD (81,09 miliardy eur).

V porovnaní s rokom 2010 ide o vyše 2,5-násobný nárast poistených škôd. Ako uvádza zaisťovňa Munich Re, rok 2011 bol skutočne rekordným rokom z pohľadu vyplatených poistných škôd zapríčinených prírodnými katastrofami, keďže doteraz najväčšie poistené škody, 101 miliárd USD, poisťovne zaznamenali v roku 2005. Tie mal na svedomí najmä hurikán Katrina, ktorý zničil americké mesto New Orleans.

Z minuloročnej vyplatenej sumy 105 miliárd USD, až 81 % zo všetkých škôd spôsobilo 10 najväčších prírodných katastrof. Iba samotné škody spôsobené zemetrasením a prílivovými vlnami v Japonsku v marci sa podľa Munich Re pohybujú v rozmedzí medzi 35 až 40 miliárd USD. Druhou najväčšou prírodnou katastrofou z pohľadu vyplatenej výšky škôd bolo zemetrasenie na Novom Zélande, ktoré stálo poisťovne 13 miliárd USD.

Odborníci skupiny Allianz varujú, že stúpajúci počet prírodných katastrof je dôsledkom celosvetových klimatických zmien a neustáleho ekonomického rastu. Len od roku 1970 narástla priemerná ročná výška vyplatených poistných udalostí zapríčinených prírodnými katastrofami až 21-násobne (zo sumy približne 5 miliárd USD v 70. rokoch na vyše 105 miliárd USD v roku 2011).

Analytici spoločnosti Allianz tiež poznamenali, že počas posledného desaťročia, zemetrasenia, ktoré spôsobili tie najväčšie nešťastia, nemuseli byť tými najsilnejšími. Napríklad zemetrasenie v roku 2010 v Haiti uvoľnilo 500-krát menej energie ako zemetrasenie, ktoré zasiahlo Čile o dva mesiace neskôr, ale spôsobilo oveľa väčšiu spúšť.

Poisťovníctvo hrá dôležitú úlohu v pomoci postihnutým prírodnými katastrofami, v poradenstve o prevencii a pripravenosti a pri analyzovaní rizík. Tímy likvidátorov škôd, rizikových manažérov, expertov na prírodné katastrofy a špecialistov na výskum ekonomiky usilovne pracujú na tom, aby podporili klientov a pochopili prírodné katastrofy a ich následky.

TASR informovala spoločnosť Allianz-Slovenská poisťovňa.
 

Vyberte región